Už s námi letělo 27 845 lidí
Již na přelomu roku se mění legislativa spojená s provozováním dronů a rádiem řízených modelů letadel, vrtulníků a dalších. V platnost tak vstupuje úplně nová baterie předpisů z dílny Evropské agentury pro bezpečnost v letectví – EASA, která se týká každého, kdo má doma dron či si ho plánuje pořídit, ale zajímat to bude i všechny ty, kteří plánují letos někomu udělat radost a pořídit mu dron pod stromeček. Právě pro vás jsme nově připravili kurz pro přípravu na teoretické zkoušky pro získání pilotního průkazu na dron na Úřadě pro civilní letectví (ÚCL).
Jen vypustit dron do vzduchu nestačí
Nevíme jak u vás, ale všude tam, kde Ježíšek doručuje dárky dronem a tím pádem vstupuje do vzdušného prostoru pod gescí pravidel evropské agentury EASA, platí i pro něj nová pravidla, protože EASA je v tomto neoblomná a výjimku se vyjednat nepodařilo. Výhodou Ježíška je jistá nepolapitelnost a aktivní využívání technologií „stealth“, kterou ale běžný „dronař“ nemá:-)
Ne, teď vážně, pravdou je, že počínaje lednem 2021, každý pilot nebo chcete-li operátor drona, modelu či jiného bezpilotního prostředku těžšího než 250 gramů nebo pokud dron veze kamerku či mikrofon a pak je jedno jak je těžký (a není to hračka), musí mít nově pilotní průkaz na dron a být zaregistrovaný jako provozovatel dronu.
Plánujete-li tedy pořídit někomu dron jako dárek pod stromeček zbystřete, protože drony přestávají být tak úplně hračkami a začínají se v rámci vyšší bezpečnosti profesionalizovat. Tím stoupají i nároky na piloty dronů, kteří nově musí absolvovat zkoušky na Úřadu pro civilní letectví (ÚCL).
Pokud to tedy s drony myslíte vážně a nechcete riskovat střet se zákonem, chcete se sebevzdělávat a zvýšit tak bezpečnost svou i osob kolem, musíte získat pilotní průkaz na dron od Úřadu pro civilní letectví.
Pilotní průkaz na dron vám ÚCL vydá, pokud úspěšně absolvujete teoretický test sestávající ze 40 otázek. Jedná se online test na stránkách ÚCL, který naleznete zde: https://dron.caa.cz/pilots
Otázky v testu pokrývají následující témata:
Z výše uvedených témat vyplývá, že metoda pokus omyl asi nebude úplně efektivní, pokud již nemáte nějaké předchozí zkušenosti z létání se skutečnými letadly či vrtulníky. Piloti velkých letadel mají v tomto jistou výhodu, ale i tak mají drony svá specifika. Právě proto jsme připravili kurz „Pilotní průkaz na dron“.
Filozofie ÚCL, resp. agentury EASA je taková, že když létáte s dronem, pořád sdílíte stejný vzdušný prostor jako klasická letadla a vrtulníky, tudíž byste měli znát alespoň ten nejdůležitější derivát informací, jako musí znát a ovládat piloti klasických letadel, se kterými se můžete ve vzduchu potkat. Resp. se naučíte, jak se s nimi pokud možno nepotkat:-)
Znalost těchto základů prokážete před ÚCL právě složením online teoretického testu a na jeho základě vám ÚCL vydá pilotní průkaz na dron.
Protože, zejména pro člověka letectvím nepolíbeného, jsou témata výše velká neznámá, vřele doporučujeme absolvovat přípravný kurz, který vás na zkoušky připraví.
Ve spolupráci s odborníky na drony z letecké školy jsme dali dohromady přípravný kurz pro piloty dronů s důrazem na praktické využití nabitých informací a vyladili jsme ho tak, abyste po jeho absolvování zvládli zkoušky na Úřadu pro civilní letectví levou zadní.
Zaregistrujete se k online testu na stránkách ÚCL zde: https://dron.caa.cz/pilots
S novou předpisovou základnou vstupuje v platnost ještě jedna povinnost pro majitele, resp. provozovatele dronů, a to označit všechny své drony, RC modely či jiné bezpilotní prostředky registrační značkou, přidělenou Úřadem pro civilní letectví.
Na své drony musíte umístit štítek s vaší „SPZtkou“ nebo jí musíte na dron/model napsat. Malou útěchou může být, že na všechny své stroje budete dávat SPZtku stejnou.
Tato registrační značka pak slouží k identifikaci dronů a modelů v případě kontroly, nehody či jiné mimořádné události.
Na tomto místě je možná vhodné uvést, že by se mohlo zdát a možná vás to napadlo, že je něco takového naprosto nevymahatelného a v praxi nekontrolovatelného, že asi nebudou létat nikde policejní drony a ověřovat nalepené SPZtky dronů. To se asi skutečně dít nebude, nebo alespoň zatím… Nicméně veškerá případná rebelie končí v případě nehody, kdy vám všechny prohřešky odpovědné orgány sečtou a pokud budete mít dron pojištěný, což opravdu doporučujeme, vaše pojišťovna vám nebude za způsobenou škodu plnit. Zkrátka, předpisy hovoří jasně. Celé letectví je postavené na striktním vyžadování předpisů v zájmu bezpečnosti a možná i díky tomu a respektu k dodržování předpisů a nařízení se letectví těší takové vysoké míře bezpečnosti. Chtě nechtě jsme i my dronaři součásti letectví a nezbývá než tuto filozofii přijmout.
Létání s dronem může přinést i podobné úchvatné záběry. Má to ale svá pravidla, která je třeba dodržet.
Jako provozovatel bezpilotního systému, dronu či modelu se zaregistrujete na stránkách ÚCL zde: https://dron.caa.cz/operators
Po vyplnění a odeslání formuláře obdržíte emailem od Úřadu pro civilní letectví vaší registrační značku, kterou nalepíte či napíšete na své drony.
Pro všechny zájemce o pilotní průkaz na dron, pro všechny, kdo mají doma dron či ho plánují pořídit, pro všechny ty, kdo plánují dron darovat na Vánoce jsme dali dohromady kurz pro přípravu na zkoušky pro získání pilotního průkazu na dron.
Kurz vedou zkušení „dronaři“, kteří jsou zároveň i piloty klasických velkých letadel, létáním žijí a rádi se o své zkušenosti podělí s vámi.
Společně tak projdete oblasti nezbytné pro bezpečné řízení dronu, aby vás jak u zkoušek, tak zejména pak ve vaší praxi nic nezaskočilo.
Více informací o kurzu „Pilotní průkaz na dron“ najdete zde.
Nakupujte bezpečně online! U nás jednoduše vyberete zážitek, zaplatíte kartou a do 5 minut máte poukaz ve svém e-mailu. Vyřešeno!
Garantujeme vaši 100% spokojenost
Pokud se rozhodnete zážitek vrátit do 30 dnů od zakoupení, vrátíme vám peníze. Více...
© 2009-2024 Mavisys, s.r.o.